Periodontologia

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób dziąseł i pozostałych tkanek otaczających zęby czyli przyzębia.
Jakie są główne objawy tych chorób?

  • krwawienie i wrażliwość dziąseł przy szczotkowaniu lub nitkowaniu
  • obecność osadów bakteryjnych lub kamienia nazębnego
  • nieświeży oddech lub niesmak w ustach

Powyższe cechy charakteryzują zapalenie dziąseł. Jeżeli dodatkowo zaobserwujemy:

  • zanik dziąseł i odsłanianie się szyjek zębowych
  • ruchomość, przechylanie się zębów lub pojawianie się szpar między nimi
  • wysięk ropny z kieszonek dziąsłowych

to stan chorobowy jest bardziej zaawansowany, obejmuje tkanki położone głębiej pod dziąsłami i nazywany jest zapaleniem przyzębia.
Choroby przyzębia są procesami o charakterze przewlekłym, trwającymi często przez wiele lat. Charakterystyczne objawy pojawiają się początkowo tylko w określonych miejscach a ich nasilenie jest niewielkie. Łatwo można się do nich przyzwyczaić, uznać je za coś normalnego.
Często słyszymy z ust pacjentów: „Unikam szczotkowania tych zębów, gdyż wtedy dziąsła mi krwawią". Jest to największe nieporozumienie związane z chorobami przyzębia, gdyż faktyczną przyczyną problemów jest właśnie nieumiejętne, nieskuteczne oczyszczanie zębów i dziąseł, które wywołało stan zapalny (dziąsła starają się bronić przed drobnoustrojami).
Objawami tego stanu zapalnego jest obrzęk, skłonność do krwawień i wrażliwość dziąseł. Subiektywne zmniejszenie objawu krwawienia związane z omijaniem chorych miejsc podczas szczotkowania jest bardzo złudne, gdyż nie usuwa przyczyny zaistnienia choroby.
Brak fachowej porady i właściwego leczenia na tym etapie, tolerowanie zapalenia dziąseł może doprowadzić z czasem do przeniesienia się procesu chorobowego w głąb do kości, której zanik jest przyczyną rozchwiania i groźby utraty zębów.
Leczenie zaawansowanych zaników przyzębia jest naturalnie o wiele trudniejsze niż zmian powierzchownych, stąd tak ważne jest wczesne podjęcie leczenia, a jeszcze ważniejsze zapobieganie czyli profilaktyka chorób przyzębia.

Na czym polega i jak przebiega leczenie chorób przyzębia?

Chroniczne zapalenie przyzębia (periodontitis). Profesjonalna higienizacja, czyli dokładne oczyszczenie zębów z kamienia naddziąsłowego i tego groźniejszego, poddziąsłowego, jak również wygładzenie powierzchni korzeni (root planing) jest podstawowym i jednocześnie niezbędnym warunkiem skutecznego leczenia chorób przyzębia.
Metoda leczenia jest uzależniona od stopnia zaawansowania procesu chorobowego. W jego ocenie, oprócz badania wzrokowego zewnętrznego stanu dziąseł, bada się głębokość kieszeni przyzębnych i wykonuje zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają na ocenę stanu kości. Czynnikiem wywołującym olbrzymią większość chorób przyzębia są bakterie rozwijające się na zębach i dziąsłach, dlatego na wstępie leczenia najważniejsza jest profesjonalna higienizacja, której elementem jest skuteczne oczyszczenie zębów z kamienia zwane scalingiem.
W przypadkach bardziej zaawansowanych, trudniej poddających się leczeniu z powodu występowania głębokich kieszeni, wykonywane są zabiegi zwane kiretażami, których głównym celem jest trwała likwidacja stanu zapalnego. Osiągnięciem ostatnich lat w leczeniu zaawansowanych chorób przyzębia są zabiegi pozwalające na odtworzenie zanikłej kości. Ma to znaczenie, gdy mimo wyleczenia stanów zapalnych w kieszonkach dziąsłowych, zęby są ciągle niestabilne i rozchwiane. W przypadkach wyjątkowo zaniedbanych, gdy rozchwianie zębów jest już znaczne, uciążliwą ruchomość zębów likwiduje się zabiegiem zwanym szynowaniem.

W miłej i serdecznej atmosferze

otrzymają Państwo usługi o najwyższej jakości