Stomatologia dziecięca

Szczególną troską otaczamy naszych najmłodszych pacjentów. Niezwykle ważne jest dla nas to, aby nasze pociechy były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat, dlatego dużą wagę przykładamy do edukacji i wizyt adaptacyjnych, które są niezbędne przed podjęciem właściwego leczenia. Dla dzieci wizyta u stomatologa to kolejny etap poznawania świata – odkrywania czegoś nowego, dlatego kluczem do wzajemnej współpracy jest zdobycie zaufania maluchów oraz okazanie im dużo cierpliwości i wyrozumiałości.

Zabiegi dla dzieci

  • wizyta adaptacyjna
  • lakowanie
  • lakierowanie
  • laserowe odkażanie ubytku
  • kolorowe wypełnienia
  • bezbolesne znieczulenie Tha Wand™

Lakierowanie

Lakierowanie jest bardzo efektywnym zabiegiem zapobiegającym próchnicy i chroniącym zęby w miejscach, które bardzo trudno wyczyścić. Dzięki doświadczeniu i szkoleniom, nasz personel zabieg ten wykonuje zgodnie z najnowszymi procedurami i korzysta z najwyższej jakości komponentów i materiałów. Lakierowanie wykonujemy po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu zębów, nakładając za pomocą specjalnego aplikatora lakieru fluorowego na wszystkie zęby lub tylko na wybrane miejsca, zgodnie z indywidualnym planem i zaleceniami. W przypadku dzieci stosujemy zabieg fluoryzacji żelem lub pianką i odbywa się przy wykorzystaniu rozwiązań niewymagających doskonałej suchości. Stosujemy przy lakierowaniu u dzieci lakier Fluor Protector lub żel Fluor Protector.

Impregnacja ( lapisowanie)

Jednym z najczęstszych rozwiązań jest lapisowanie. Metodę tą stosuje się gdy istnieje ryzyko, że wypełnienie może się nie utrzymać. Dotyczy to głównie dużych i płaskich powierzchni. Lapisowanie (słowo „lapis” oznacza właśnie azotan srebra) polega na impregnowaniu zęba azotanem srebra. Srebro znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, dlatego też lapisowanie hamuje próchnicę, chroniąc ząb przed usunięciem.

Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga 3 wizyt w odstępach tygodniowych. Zwykle jednak dentysta powtarza zabieg trzykrotnie podczas jednej wizyty. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Po zabiegu dziecko może jeść i pić dopiero po dwóch godzinach.

Lakowanie bruzd

W celu zabezpieczenia zęba przed rozwojem próchnicy stosuje się profilaktyczny zabieg lakowania bruzd. Jest on wykonywany przez lekarza stomatologa i jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta. Aby zabieg lakowania okazał się skuteczny, konieczne jest wykonanie go najlepiej do 6 miesięcy po wyrznięciu się zębów stałych. Lakowane zęby powinny być zdrowe, bez ognisk próchnicy. Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem). Jest to od kilku lat rutynowy zabieg profilaktyczny dotyczący zębów przedtrzonowych i trzonowych. Ze względu na swoją budowę bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących są miejscami, które stosunkowo trudno oczyścić z resztek pokarmowych. Nawet przy bardzo dobrej higienie nie jest możliwe usunięcie płytki bakteryjnej z bruzd i szczelin, gdyż średnica ich jest w niektórych miejscach mniejsza od średnicy włosia szczoteczki do zębów. Taka sytuacja ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu ognisk choroby próchnicowej już we wczesnym okresie uzębienia stałego. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i szczeliny na powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając tym samym zaleganie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą. Zawarty w laku i stopniowo uwalniany fluor dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów. Zalakowany ząb powinien być kontrolowany co 6 miesięcy, tak by w przypadku utraty części lub całości laku możliwe było jego uzupełnienie.

To nie prawda, że

zębów mlecznych nie należy leczyć bo i tak wypadną

Prawidłowo przeprowadzony zabieg lakowania zębów umożliwia zredukowanie częstości występowania ognisk próchnicowych nawet o 90%. To nie prawda, że zębów mlecznych nie należy leczyć bo i tak wypadną. Próchnica atakująca mleczaki jest bardzo niebezpieczna ponieważ postępuje bardzo szybko. Dodatkowo jest często trudna do zdiagnozowania przez rodziców ponieważ we wstępnej fazie przypomina zwykły osad nazębny. Próchnica okrężna – bo o niej mowa – atakuje zęby przy samym dziąśle, co doprowadzić może nawet do utraty całej korony. Dobrze jest więc, regularnie odwiedzać dentystę, który będzie sprawdzał stan uzębienia i w razie potrzeby powziął odpowiednie kroki.

Znieczulenie Tha Wand™

Bezbolesna , efektywna miejscowa anestezja jest prawdziwym fundamentem nowoczesnej kliniki stomatologicznej. Technologia The Wand pozwala zminimalizować lub całkowicie zlikwidować nieprzyjemne doznania podczas znieczulania , zachowując przy tym pełną zdolność mięśni mimicznych.
Więcej na lagodnie.pl