Najpewniej niejednokrotnie zdarzyło się Wam, że nie myliście zębów przez cały dzień, od porannego szczotkowania zębów minęło kilka godzin i wtedy mogliście odczuć, że zęby są jakby matowe w dotyku. Przesuwając językiem po zębach, mogliście poczuć powstały na nich nalot. Ten nalot to płytka nazębna. I można powiedzieć, że od tej płytki wszystko się zaczyna…
Płytka nazębna to efekt uboczny połączenia się śliny z resztkami jedzenia. Możemy ją opisać jako lepki, bezbarwny film, zawierający bakterie i węglowodany. Niestety, ten film nieustannie tworzy się na zębach, w zasadzie już w ciągu kliku godzin po myciu zębów, szczególnie wzdłuż linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Wiele osób nie toleruje takich doznań i stara się szybko umyć zęby. Nie zawsze jednak jest to możliwe. I wówczas już po kolejnych kilku godzinach, płytka nazębna może ulec mineralizacji i może stopniowo przekształcać się w kamień nazębny.
Nieusuwana płytka nazębna może też podrażnić dziąsła wokół zębów, powodując ich obrzęk i krwawienie, tkliwość i bolesność, a nawet nieprzyjemny zapach. Oprócz stanu zapalnego dziąseł, przyczynia się również do ubytków próchnicowych.
Jeśli więc nie usuwamy płytki nazębnej za pomocą regularnego szczotkowania i nitkowania, wówczas utwardza się ona na powierzchni zębów i powstaje kamień nazębny.
Kamień powstaje również w wyniku niedoczyszczenia. Pacjenci mówią: „przecież myję zęby”, „szczotkuję zęby 3 razy dziennie, po każdym posiłku”. Jednakże, często w pośpiechu, czasami niewłaściwą techniką, gdzie jedynie masujemy zęby na przykład kolistym ruchem (ponieważ tak nas uczyli w szkole). Niestety, w ten sposób nie ma możliwości właściwego oczyszczenia strefy nad i pod dziąsłowej, czy przestrzeni międzyzębowych. Nieusunięta płytka ulega zwapnieniu i mamy kamień. Możemy go zauważyć jako zażółcenie lub zbrązowienie na zębie, tuż przy dziąśle. Ale najbardziej groźny jest kamień, którego nie widać, ten umiejscowiony pod dziąsłem. Takie typowe objawy mogące świadczyć o jego istnieniu to: krwawiące dziąsła, zaczerwienione dziąsła, wrażliwość i obrzęk, czasami nieprzyjemny zapach z ust.
Długotrwałe zaleganie kamienia może doprowadzić do paradontozy, która, jeśli jest nieleczona, powoduje utratę zębów i wpływa na rozwój stanów zapalnych w całym organizmie.
I tak jak płytkę nazębną możemy usunąć sami, tak kamień nazębny musi zostać usunięty w gabinecie stomatologicznym.
D-DENT Sopot Centrum Nowoczesnej Stomatologii
Stało się! Mamy kamień! Nie powinniśmy zwlekać i jak najszybciej skorzystać z profesjonalnego zabiegu higienizacji, która zapobiegnie wielu poważnym schorzeniom.
Przecież tutaj nie chodzi tylko o względy estetyczne, które oczywiście są również ważne, ale musimy liczyć się z konsekwencjami, o których wcześniej wspominałam: choroby zapalne dziąseł, utrata zębów z powodu paradontozy, stany zapalne w całym organizmie, zaburzające jego właściwe funkcjonowanie np. serca, czy stawów.
Dlatego regularne wizyty w gabinecie dentystycznym to podstawa. W trakcie takiej wizyty, lekarz ocenia stan dziąseł, śluzówek, zębów i zdecyduje o higienizacji.
Jeśli dbamy o swoje zęby właściwie, prawdopodobnie nie dotyczy nas problem związany z kamieniem nazębnym. Wówczas higienizacja powinna opierać się tylko na pozbyciu się osadów i przebarwień poprzez piaskowanie i polerowanie.
Higienizacja ma jeszcze inne niezwykle ważne zadania.
Na przykład, higienizacja przeprowadzona przed leczeniem zębów, umożliwi lekarzowi właściwą ocenę powierzchni zębów, dziąseł, powierzchni stycznych oraz w przewidywalny i bezpieczny sposób szczelne złożenie wypełnień, bez ryzyka wystąpienia próchnicy wtórnej. Higienizacja jest również zalecana przed bardziej inwazyjnymi procedurami jak implantacja. A higienizacja przed wybielaniem zębów, zwiększy efekt wybielenia oraz wpłynie na równomierne rozjaśnienie zębów. Zalet higienizacji jest bardzo dużo. Zęby stają się bielsze i przyjemnie gładkie w dotyku. Pamiętamy, że jest to jednak przede wszystkim profilaktyka, która jest niezwykle ważna, ponieważ od niej w dużej mierze zależy stan naszego zdrowia.
Higienizacja przebiega w następujących głównych etapach, które poprzedza dokładna diagnoza dokonana na podstawie zdjęć wewnątrzustnych:
Wykonanie skalingu, czyli usunięcie złogów nazębnych
Piaskowanie, czyli usuwanie przebarwień
Polerowanie szkliwa w celu wygładzenia powierzchni zębów
Fluoryzacja, aby zahamować demineralizację szkliwa i zapobiec próchnicy
Instruktaż dbania o higienę jamy ustnej.
Będzie mi bardzo miło, jeśli ten tekst chociażby w najmniejszym stopniu zwrócił Waszą uwagę na problematykę higieny jamy ustnej.
W kolejnym artykule opiszę dokładnie krok po kroku, jak przebiega zabieg higienizacji w naszym centrum D-DENT. Muszę przyznać, że moi Pacjenci polubili te zabiegi, a ja Wam zdradzę co Im się podoba w nich najbardziej.
Agnieszka Biesiekierska, Dyplomowana Higienistka Stomatologiczna,
D-DENT Centrum Nowoczesnej Stomatologii Sopot
Zadzwoń: +48 603 773 180
lub umów się online:
Rejestracja
Centrum Nowoczesnej Stomatologii
Strona www stworzona w kreatorze Medical PR
zdjęcia kadry oraz wyposażenia placówki D-Dent - So Blue Sky
zdjęcia na stronie głównej / nagłówek - obraz autorstwa Nakaridore na Freepik
Leczymy.
Firma.
Oferta.