D-DENT

27 kwietnia 2023

JAK ROZPOZNAĆ PARADONTOZĘ?
CZY MAMY JEJ OBJAWY?

Jeśli podczas mycia zębów, zaobserwowaliście krwawienie dziąseł, odczuwacie również swędzenie w jamie ustnej, nieświeży oddech, nieprzyjemny posmak, jeżeli niepokoi Was coraz częstsza bolesność i wrażliwość dziąseł, a nawet ich obrzęk, nadwrażliwość na temperaturę i dotyk, odsłonięcie szyjek zębowych - to jest prawdopodobne, że zmagacie się z paradontozą. 

W takiej sytuacji rekomendujemy konsultację w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dokładnie zbada stan jamy ustnej, przyzębia, dziąseł, zębów, aby stwierdzić czy rzeczywiście mamy do czynienia z paradontozą, a może to po prostu zapalenie dziąseł….?

Czy mam zapalenie dziąseł, czy to paradontoza?

Coraz cześciej spotykam się z traktowaniem paradontozy i zapalenia dziąseł jako tej samej choroby.

W rzeczywistości nie jest to to samo. Przede wszystkim należy podkreślić, że zapalenie dziąseł dotyczy tylko i wyłącznie tkanek dziąsłowych, a paradontoza jako choroba przyzębia atakuje głębsze struktury. Oprócz dziąsła, mówimy o ozębnej, okostnej, cemencie korzeniowym i o kości wyrostka zębodołowego.  

Zapalenie dziąseł można łatwo wyleczyć i jeśli będziemy stosować prawidłową higienę jamy ustnej, problem może już nie powrócić. Natomiast paradontoza jest przewlekłą chorobą, którą na szczęście również można wyleczyć, pod warunkiem, że zareagujemy w odpowiednim czasie.

Typowe objawy zapalenia dziąseł 

Na początku może pojawić się zaczerwienienie dziąseł. Dziąsła są wrażliwe na dotyk, a podczas szczotkowania zębów obserwujemy lekkie krwawienie. U wielu pacjentów pojawia się delikatny obrzęk dziąseł. Jeszcze wtedy, większość pacjentów lekceważy objawy, tym bardziej, że dolegliwości nie są uciążliwe. Jeśli nie podejmiemy stosownych kroków, z czasem pojawią się kolejne, już bardziej dokuczające symptomy i niestety może rozwinąć się zapalenie przyzębia - czyli paradontoza. 

Proszę więc, nie lekceważcie objawów zapalenia dziąseł!

Krwawiące dziąsła mogą być oznaką zarówno zapalenia dziąseł, jak i paradontozy.

Kolejne stadium - czy to już paradontoza? 

W kolejnym etapie może dojść do recesji dziąseł, czyli odsłonięcia szyjek i korzeni zębowych. Brzeg dziąsła odsuwa się od korony zęba. Pogłębiają się kieszonki dziąsła. Pacjenci zaczynają się niepokoić, ponieważ odczuwają nadwrażliwość na temperaturę i dotyk. Poza tym, zęby prezentują się jakby były wydłużone, więc dochodzi lekki dyskomfort estetyczny. 

Jeszcze wtedy można sobie z tym poradzić, stan taki jest do opanowania przez lekarza dentystę. Ale objawy te wskazują już na paradontozę.

W kolejnym stadium ma miejsce niebezpieczne, intensywne namnażanie się bakterii, które mają coraz lepsze warunki dla swojego rozwoju, wędrując coraz bliżej korzeni i tworząc tam procesy gnilne. I wówczas odczuwamy nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, jesteśmy wrażliwi na słodkie i kwaśne smaki. Dziąsła krwawią coraz intensywniej, a szyjki zębowe zaczynają odsłaniać się coraz bardziej, aż do korzeni. U wielu pacjentów widzimy mocno obniżony poziom kości. Zęby stają się coraz słabsze, zanika kość, co powoduje zwiększenie ich ruchomości, a w finalnym etapie - ich wypadanie.

Co powoduje zapalenie dziąseł i paradontozę?

NIEPRAWIDŁOWA HIGIENA JAMY USTNEJ !!!

Tak, to jest główna przyczyna. Płytka nazębna, która odkłada się na zębach, jeśli nie jest usuwana w trakcie mycia zębów, nitkowania, płukania, może spowodować zapalenie dziąseł. Dalszy etap to kamień nazębny, który nie usuwany doprowadzi do dalszych zniszczeń. A nieleczone zapalenie  wyrządza kolejne szkody, takie jak paradontoza i jej następstwa. 

Są również inne czynniki, takie jak: mechaniczne urazy spowodowane zbyt silnym nieprawidłowym szczotkowaniem zębów, źle dopasowanymi protezami lub aparatami ortodontycznymi, palenie papierosów, choroby alergiczne i inne schorzenia ogólnoustrojowe, dieta uboga w witaminę c i minerały, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków oraz obciążenia genetyczne. 

 

 

Strategia zapobiegania chorobom dziąseł i przyzębia opiera się na profilaktyce. Należy przede wszystkim regularnie odwiedzać swojego dentystę, poddawać się profesjonalnej higienizacji jamy ustnej w odstępach czasu ustalonych z lekarzem, dbać o prawidłową higienę zgodną z zaleceniami specjalisty. Dodatkowe zabezpieczenie to również właściwa dieta, która nie będzie sprzyjała tworzeniu się kamienia nazębnego oraz która będzie uboga w cukry proste. Więc naprawdę wszystko zależy od nas samych. 

W kolejnym artykule opowiem dokładnie o tym jak wygląda leczenie chorób przyzębia, gdyż tak jak wcześniej pisałam, paradontoza jest do zatrzymania, pod warunkiem że działamy w jej wczesnych etapach. 

Moja serdeczna rekomendacja dla Was jest bardzo prosta - konsultujcie w gabinecie stomatologicznym wszystkie objawy, niezwłocznie po ich zaobserwowaniu. W większości przypadków, lekarz poinstruuje Was jak samodzielnie zniwelować pierwsze oznaki choroby i zatrzymać ją, unikając poważnych konsekwencji. Przeprowadzi również komfortowe dla Was terapie profilaktyczne. Wszystkie działania będą opracowane na podstawie rzetelnej, precyzyjnej diagnozy.

Utraciliśmy zęby…. czy to już koniec paradontozy? 

Należy o tym przypominać, że pacjenci, którzy chorują na paradontozę są narażeni na inne poważne skutki tej choroby. 

Zdarzają się powikłania ogólne. Bakterie, które żyją w kieszonkach dziąsłowych, mają doskonałe warunki do przemieszczania się po organizmie. Wówczas mogą powodować choroby serca, płuc, układu krwionośnego, a nawet być przyczyną udaru. Dotyczy to również pacjentów, którzy stracili wszystkie zęby, ponieważ brak zębów nie oznacza końca paradontozy.

D-DENT Centrum Nowoczesnej Stomatologii Trójmiasto 

Nasi lekarze są do Waszej dyspozycji, więc nie wahajcie się skontaktować z nami. Odpowiemy na wszelkie Wasze pytania. Kontakt do nas - kliknij.

Artykuły naszych ekspertów

Utrata zębów to problem, z którym boryka się coraz więcej osób – nie tylko seniorzy, ale także ci, którzy wskutek chorób, urazów czy zaniedbań stracili wszystkie lub większość zębów. Brak
Lato to piękny czas, który kusi nas słońcem, długimi słonecznymi dniami i... pysznymi, świeżymi produktami!   To idealny moment, by wprowadzić do swojej diety zdrowe, sezonowe owoce i warzywa, które nie
Kiedy zamykamy oczy i zapadamy w sen, nasze ciała przechodzą przez szereg aktywności regeneracyjnych i naprawczych.  Sen to niezwykle istotny proces dla zdrowia i regeneracji całego organizmu. W trakcie snu
W świecie diagnostyki stomatologicznej, nasz skaner wewnątrzustny jest jak piórko delikatnie dotykające powierzchni zęba, odkrywające sekrety, których nie można zobaczyć gołym okiem. Innowacyjne podejście do leczenia oraz do diagnostyki stomatologicznej
Prawidłowe, kompletne uzębienie nie tylko dodaje pewności siebie, ale także odgrywa ważną rolę w zachowaniu proporcji twarzy. Wiele Pacjentek oraz wielu Pacjentów cieszy się z utrzymania zdrowych, białych, pięknych zębów.
Zima to nie tylko czas białych pejzaży, spacerów w płatkach śniegu i świątecznych przygotowań, ale także okres, w którym nasze zęby potrzebują dodatkowej, specjalnej troski. DLACZEGO?  Oto tylko kilka wybranych
Nasi Pacjenci przekonali się już dawno, że leczenie zębów może być bezbolesne, że nie muszą obawiać się ekstrakcji zęba, czy zaawansowanego leczenia kanałowego, że wizyta u dentysty może być przyjemna
W większości przypadków paradontozę można wyleczyć. We wczesnym stadium u większości pacjentów, doskonałe efekty uzyskujemy standardowymi metodami pielęgnacyjno-profilaktycznymi, bez udziału zabiegów inwazyjnych. W zaawansowanym stadium choroby, będzie niezbędna interwencja chirurgiczna,
Jeśli podczas mycia zębów, zaobserwowaliście krwawienie dziąseł, odczuwacie również swędzenie w jamie ustnej, nieświeży oddech, nieprzyjemny posmak, jeżeli niepokoi Was coraz częstsza bolesność i wrażliwość dziąseł, a nawet ich obrzęk,
Najpewniej niejednokrotnie zdarzyło się Wam, że nie myliście zębów przez cały dzień, od porannego szczotkowania zębów minęło kilka godzin i wtedy mogliście odczuć, że zęby są jakby matowe w dotyku.
Nasi Pacjenci coraz częściej pytają nas o powikłanie, jakim jest złamane narzędzie w kanale zęba. Pytania dotyczą głównie dolegliwości i problemów, jakie mogą wystąpić z powodu pozostawionego narzędzia w kanale
Najczęściej zaczyna się od bólu zęba. Ząb boli…nasi Pacjenci często opisują ten ból jako tępy, czasami ostry, pulsujący. Ząb często też boli w trakcie jedzenia, żucia. Jest również dużo przypadków,

OPINIE O NAS

Zadzwoń: +48 603 773 180 

lub umów się online:

UMÓW WIZYTĘ

Rejestracja

Umów się na wizytę

Gabinety stomatologiczne w Sopocie

Zadzwoń:

+48 603 773 180

lub umów się online:

REJESTRACJA ON-LINE

Centrum Nowoczesnej Stomatologii

Strona www stworzona w kreatorze Medical PR

zdjęcia kadry oraz wyposażenia placówki D-Dent - So Blue Sky

zdjęcia na stronie głównej / nagłówek - obraz autorstwa Nakaridore na Freepik

Leczymy.

Implantologia

Protetyka

Bóle stawowe

Nadwrażliwość

Wady zgryzu

Paradontoza

Leczenie kanałowe

Ból zęba

Firma.

Kontakt

Bezpieczeństwo

Blog

Cennik

Technologie

Nasi specjaliści

Oferta.

Implantologia

Protetyka

Profilaktyka

Diagnostyka

Rehabilitacja stawu skron.-żuchw.

Leczenie bruksizmu

Wybielanie zębów

Ortodoncja

Chirurgia stomatologiczna

Periodontologia

Endodoncja

Stomatologia dziecięca

Stomatologia zachowawcza

Leczenie bez bólu