D-DENT

24 października 2023

ZIMA NADCHODZI, A RAZEM Z NIĄ 
SPECJALNE POTRZEBY TWOICH ZĘBÓW!

Zima to nie tylko czas białych pejzaży, spacerów w płatkach śniegu i świątecznych przygotowań, ale także okres, w którym nasze zęby potrzebują dodatkowej, specjalnej troski. DLACZEGO? 

Oto tylko kilka wybranych czynników, które mogą zaszkodzić zębom, zwłaszcza w okresie zimowym: 

Zmiana temperatury

Nagłe zmiany temperatury ewidentnie wpływają na nasze zęby. Wejście z mroźnego otoczenia do mocno nagrzanego  pomieszczenia, zwłaszcza jeśli robimy to często, powoduje rozszerzanie i kurczenie się tkanek zęba. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do pęknięcia, a nawet złamania zęba.

Gorące napoje

Gorące napoje stanowią jedną z największych przyczyn potencjalnych uszkodzeń zębów, szczególnie w okresie zimowym, kiedy pragniemy się rozgrzać. Głównym zagrożeniem jest nagły skok temperatury, który ma miejsce podczas picia gorących napojów. Szczególnie dotkliwe jest to dla naszego szkliwa, które nie jest w stanie dostosować się tak szybko do takiej zmiany. Powoduje to rozszerzanie i kurczenie się mikrostruktur w zębach, co z kolei może prowadzić do pęknięć i wrażliwości.

Suche powietrze

Zimą, zwłaszcza, gdy ogrzewanie jest włączone, powietrze w pomieszczeniach jest bardziej suche. W suchym środowisku, organizm może produkować mniej śliny, która pełni kluczową rolę w utrzymaniu równowagi mikroflory w jamie ustnej i chroni zęby przed działaniem bakterii oraz kwasów.

Sucha śluzówka jamy ustnej może więc sprzyjać rozwojowi bakterii, co z kolei może prowadzić do większego ryzyka próchnicy oraz problemów z dziąsłami.

Przeziębienie

W czasie przeziębienia jesteśmy bardziej podatni na rozwój ognisk zapalnych w ustach. Gdy organizm jest osłabiony, w obrębie jamy ustnej mogą też ujawniać się ogniska zapalne, które wcześniej nie dawały objawów. Ponadto, gdy jesteśmy przeziębieni,  częściej mamy ochotę na słodkie produkty, takie jak cukierki na gardło, syropy czy soki. Wysokie spożycie cukrów może zwiększyć ryzyko próchnicy, ponieważ bakterie w jamie ustnej przekształcają cukry w kwasy, które uszkadzają szkliwo.

Jak zabezpieczyć zęby przed zimą?

Oczywiście o zęby powinniśmy dbać przez cały rok, ale szczególnie zimą pamiętajmy, wręcz ze zdwojoną uwagą  o nastepujących zasadach:

  1. Zachowajmy odpowiednią higienę jamy ustnej. Pamiętajmy o regularnym szczotkowaniu zębów (przynajmniej rano i wieczorem) oraz czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Używajmy płynów i płukanek, zgodnie z zaleceniami dentysty. 

  2. Używajmy pasty do zębów, przeznaczonej specjalnie dla osób z wrażliwością. Takie pasty zawierają składniki, które pomagają wzmocnić szkliwo oraz zabezpieczyć dziąsła..

  3. Ograniczmy spożycie zbyt gorących napojów i pokarmów, które mogą nasilać wrażliwość. Aby zminimalizować ryzyko szkód, zaleca się unikanie spożywania gorących napojów w sposób nagły, najlepiej będzie jak zaczekamy, aż napój lekko ostygnie przed kontaktem z zębami.

  4. Starajmy się unikać gwałtownych zmian temperatury otoczenia, przechodzenia z mroźnego spaceru do zbyt nagrzanego pomieszczenia, szczególnie jeśli mamy wrażliwe zęby.

  5. Starajmy się pracować nad odpowiednią wilgotnością  powietrza w naszym domu. W razie potrzeby warto korzystać z domowych nawilżaczy powietrza.

  6. Stosujmy gumy do żucia z ksylitolem. Ksylitol pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH w jamie ustnej i wspomaga remineralizację szkliwa.

  7. Ograniczajmy używanie wybielaczy do zębów.  Nadmierne stosowanie past i innych środków wybielających bez nadzoru lekarza,  może prowadzić do zwiększenia wrażliwości zębów, a nawet ich uszkodzenia.

  8. Konsultujmy się z lekarzem dentystą, jeśli wrażliwość zębów utrzymuje się, pomimo stosowania powyższych  środków. U niektórych Pacjentów wskazana będzie aplikacja lakieru fluorowego, co pomoże wzmocnić szkliwo i zabezpieczyć je przed działaniem zimowych warunków.

  9. Odwiedzajmy dentystę w celu profilaktycznych przeglądów oraz korzystajmy z niezmiernie ważnej dla naszego zdrowia, profesjonalnej  higienizacji jamy ustnej.

Pamiętajmy również, że dbanie o zęby to inwestycja w nasze zdrowie i pewność siebie. Piękny uśmiech jest nieocenionym atrybutem, który dodaje uroku i otwiera wiele drzwi. Dlatego niezależnie od pory roku, warto poświęcić czas na troskę o zęby. Regularna i staranna higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u dentysty to klucz do utrzymania promiennego uśmiechu, który będzie nam towarzyszył przez cały rok. 

D-DENT Centrum Nowoczesnej Stomatologii Trójmiasto

Nasi lekarze są do Waszej dyspozycji, więc nie wahajcie się skontaktować z nami. Odpowiemy na wszelkie Wasze pytania. Kontakt do nas - kliknij.

Artykuły naszych ekspertów

Kiedy zamykamy oczy i zapadamy w sen, nasze ciała przechodzą przez szereg aktywności regeneracyjnych i naprawczych.  Sen to niezwykle istotny proces dla zdrowia i regeneracji całego organizmu. W trakcie snu
W świecie diagnostyki stomatologicznej, nasz skaner wewnątrzustny jest jak piórko delikatnie dotykające powierzchni zęba, odkrywające sekrety, których nie można zobaczyć gołym okiem. Innowacyjne podejście do leczenia oraz do diagnostyki stomatologicznej
Prawidłowe, kompletne uzębienie nie tylko dodaje pewności siebie, ale także odgrywa ważną rolę w zachowaniu proporcji twarzy. Wiele Pacjentek oraz wielu Pacjentów cieszy się z utrzymania zdrowych, białych, pięknych zębów.
Zima to nie tylko czas białych pejzaży, spacerów w płatkach śniegu i świątecznych przygotowań, ale także okres, w którym nasze zęby potrzebują dodatkowej, specjalnej troski. DLACZEGO?  Oto tylko kilka wybranych
Nasi Pacjenci przekonali się już dawno, że leczenie zębów może być bezbolesne, że nie muszą obawiać się ekstrakcji zęba, czy zaawansowanego leczenia kanałowego, że wizyta u dentysty może być przyjemna
W większości przypadków paradontozę można wyleczyć. We wczesnym stadium u większości pacjentów, doskonałe efekty uzyskujemy standardowymi metodami pielęgnacyjno-profilaktycznymi, bez udziału zabiegów inwazyjnych. W zaawansowanym stadium choroby, będzie niezbędna interwencja chirurgiczna,
Jeśli podczas mycia zębów, zaobserwowaliście krwawienie dziąseł, odczuwacie również swędzenie w jamie ustnej, nieświeży oddech, nieprzyjemny posmak, jeżeli niepokoi Was coraz częstsza bolesność i wrażliwość dziąseł, a nawet ich obrzęk,
Najpewniej niejednokrotnie zdarzyło się Wam, że nie myliście zębów przez cały dzień, od porannego szczotkowania zębów minęło kilka godzin i wtedy mogliście odczuć, że zęby są jakby matowe w dotyku.
Nasi Pacjenci coraz częściej pytają nas o powikłanie, jakim jest złamane narzędzie w kanale zęba. Pytania dotyczą głównie dolegliwości i problemów, jakie mogą wystąpić z powodu pozostawionego narzędzia w kanale
Najczęściej zaczyna się od bólu zęba. Ząb boli…nasi Pacjenci często opisują ten ból jako tępy, czasami ostry, pulsujący. Ząb często też boli w trakcie jedzenia, żucia. Jest również dużo przypadków,
Wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że nowotwory mogą rozwijać się w obrębie jamy ustnej. Takie umiejscowienie nowotworów nie należy niestety do rzadkości. Co gorsza, rokowanie w takich przypadkach jest
Okluzja to harmonijna współpraca zębów żuchwy i szczęki, mięśni poruszających żuchwą i stawów skroniowo-żuchwowych łączących żuchwę z podstawą czaszki. Kiedy wszystkie elementy tego układu funkcjonują poprawnie, układ jest stabilny i

OPINIE O NAS

Zadzwoń: +48 603 773 180 

lub umów się online:

UMÓW WIZYTĘ

Rejestracja

Umów się na wizytę

Gabinety stomatologiczne w Sopocie

Zadzwoń:

+48 603 773 180

lub umów się online:

REJESTRACJA ON-LINE

Centrum Nowoczesnej Stomatologii

Strona www stworzona w kreatorze Medical PR

zdjęcia kadry oraz wyposażenia placówki D-Dent - So Blue Sky

zdjęcia na stronie głównej / nagłówek - obraz autorstwa Nakaridore na Freepik

Leczymy.

Implantologia

Protetyka

Bóle stawowe

Nadwrażliwość

Wady zgryzu

Paradontoza

Leczenie kanałowe

Ból zęba

Firma.

Kontakt

Bezpieczeństwo

Blog

Cennik

Technologie

Nasi specjaliści

Oferta.

Implantologia

Protetyka

Profilaktyka

Diagnostyka

Rehabilitacja stawu skron.-żuchw.

Leczenie bruksizmu

Wybielanie zębów

Ortodoncja

Chirurgia stomatologiczna

Periodontologia

Endodoncja

Stomatologia dziecięca

Stomatologia zachowawcza

Leczenie bez bólu