Strona www stworzona w kreatorze Medical PR

UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 603 773 180 lub umów się online:

D-DENT

REJESTRACJA ON-LINE

Zadzwoń:

+48 603 773 180

lub umów się online:

Masz pytania lub chcesz ustalić termin? 

Umów się na wizytę

Rejestracja

OPINIE O NAS

Wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że nowotwory mogą rozwijać się w obrębie jamy ustnej. Takie umiejscowienie nowotworów nie należy niestety do rzadkości. Co gorsza, rokowanie w takich przypadkach jest
Okluzja to harmonijna współpraca zębów żuchwy i szczęki, mięśni poruszających żuchwą i stawów skroniowo-żuchwowych łączących żuchwę z podstawą czaszki. Kiedy wszystkie elementy tego układu funkcjonują poprawnie, układ jest stabilny i
Stomatologia cyfrowa to już teraźniejszość. Gipsowe modele zalegające w ogromnych magazynach są coraz częściej wypierane przez łatwe do przechowywania i wysyłania modele cyfrowe, a lekarze coraz częściej i chętniej wybierają

Artykuły naszych ekspertów

Dowiedz się więcej

Autor: Dr Joanna Dunaj D-DENT Sopot

W sytuacji, gdy konieczna jest zmiana estetyki uśmiechu, przebudowa zgryzu metodą Koisa może okazać się słusznym wyborem. Metoda ta polecana jest również pacjentom, u których występują dolegliwości bólowe mięśni odpowiadających za żucie, w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego bądź inne niecharakterystyczne bóle głowy. Przebudowa zgryzu metodą Koisa rekomendowana jest  także u tych pacjentów, u których zaistniała potrzeba wykonania rozległej pracy protetycznej na stałe montowanej w ustach pacjenta.

Kiedy należy podjąć takie leczenie?

 • Na odnalezieniu prawidłowej pozycji żuchwy w odniesieniu do szczęki z uwzględnieniem optymalnej pozycji powierzchni stawowych w stawach skroniowo-żuchwowych – jest to tzw. pozycja centralna (CR). 

 • Na doskonałym ustawieniu przestrzennym zębów względem siebie podczas przebudowy tak, aby zęby po zamknięciu wymuszały prawidłową pozycję żuchwy w stosunku do szczęki. 

 • Na idealnym dopasowaniu zębów górnych do dolnych. 

 • Na stworzeniu odpowiedniej przestrzeni w obrębie zębów przednich tak, aby możliwe było zaprojektowanie zupełnie nowego uśmiechu bez żadnych ograniczeń estetycznych z uwzględnieniem wszystkich życzeń pacjenta. 

Zgryz pacjenta można przebudować za pomocą następujących procedur, w zależności do sytuacji klinicznej: 

 • Wykonanie wypełnienie kompozytowych na powierzchniach zgryzowych zębów.

 • Nakładów, czyli wykonywane w pracowni dentystycznej kompozytowe lub ceramiczne wypełnienia wklejane w ustach pacjenta na powierzchnie zgryzowe zębów.

 • Licówki ceramiczne w obrębie zębów przednich.

 • Korony protetyczne i mosty na zębach pacjenta i implantach. 

Na czym polega przebudowa zgryzu metodą Koisa?

Odnalezienie optymalnej pozycji żuchwy w odniesieniu do szczęki to tzw. deprogramacja. Do tego celu służy specjalny ruchomy aparat, czyli właśnie deprogramator wg KOISA

Deprogramacja

Pokruszone zęby, lub ich starcie oraz braki w uzębieniu, wypadające wypełnienia, zgrzytanie czy zaciskanie zębów, czy odgłosy akustyczne  i ból przy otwieraniu czy zamykaniu ust, mogą świadczyć i o nieprawidłowej relacji szczęki do żuchwy.

Może to być pierwszym objawem braku harmonii pracy mięśni oraz stawu skroniowo- żuchwowego. Jest to schorzenie które należy leczyć - wtedy mówimy o rehabilitacji protetycznej.

Odtwarzając prawidłowe kontakty zębów górnych i dolnych możemy przywrócić fizjologie  narządu żucia.

Jest to proces wieloetapowy, polegający początkowo na  pełnej diagnostyce tj.zdjęciach RTG, zdjęciach fotograficznych oraz analizie modeli diagnostycznych oraz na wykonaniu deprogramatora.

Rehabilitacja protetyczna

Pierwsze objawy niestabilności okluzyjnej mogą być delikatne:

 • nadwrażliwość zębów

 • ubytki przyszyjkowe

 • recesje dziąseł

 • starcie zębów siecznych i trzonowych

W miarę postępu choroby okluzyjnej pojawiają się kolejne objawy:

 • popękane i pokruszone zęby

 • kieszenie dziąsłowe i kostne

 • przerost mięśni żwaczy (twarz kwadratowa)

 • klikanie w stawach skroniowo-żuchwowych

 • uczucie napięcia, zaciskania

Pojawiają się bóle napięciowe mięśni głowy i szyi, bóle migrenowe. 

Stawy skroniowo-żuchwowe ulegają zniszczeniu i mogą pojawić się bóle wewnątrzstawowe

Przy bocznym przemieszczeniu żuchwy, pojawiają się napięcia mięśni posturalnych zaburzające postawę pacjenta. Brak prawidłowego rozpoznania przyczyn zaburzeń w kręgosłupie szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym sprawia, że pacjenci tacy są bezskutecznie leczeni.

Objawy choroby okluzyjnej

Okluzja to harmonijna współpraca zębów żuchwy i szczęki, mięśni poruszających żuchwą i stawów skroniowo-żuchwowych łączących żuchwę z podstawą czaszki.

Kiedy wszystkie elementy tego układu funkcjonują poprawnie, układ jest stabilny i nie obserwujemy żadnych, niepokojących dla zdrowia objawów.

Harmonia zostaje zaburzona przez pojawiającą się przeszkodę w postaci nieprawidłowych kontaktów zębowych.

Gdy mięśnie starają się ominąć punkt przedwczesnego kontaktu i dociągnąć pozostałe zęby do zwarcia,zmuszają się do niefizjologicznej pracy, przemieszczają żuchwę do wymuszonej pozycji niszcząc po drodze elementy układu stomatognatycznego

OKLUZJA - KLUCZOWA SPRAWA W STOMATOLOGII

29 listopada 2021

D-DENT